Yürüme Engelline Rağmen Açtığı İş Yerinde Kadınlara Umut Oldu

Yürüme Engelline Rağmen Açtığı İş Yerinde Kadınlara Umut Oldu
Şırnak`ta, yakalandığı kas erimesi rahatsızlığı nedeniyle 2 yıldır yürüyemeyen ve hayatını tekerlekli sandalyede sürdüren Mustafa Yasak, engelini aşmak için aştığı iş yerinde kadınlara da...
 

Şırnak`ta, yakalandığı kas erimesi rahatsızlığı nedeniyle 2 yıldır yürüyemeyen ve hayatını tekerlekli sandalyede sürdüren Mustafa Yasak, engelini aşmak için aştığı iş yerinde kadınlara da umut oldu.

Şırnak`ın Akçay köyünde yaşarken 2 yıl önce rahatsızlığı nedeniyle yürüme yetisini kaybeden 35 yaşındaki Yasak, daha sonra Cizre ilçesine yerleşti. Ayaklarının üzerinde duramasa da sosyal hayata dahil olmak için iş yeri açmayı hedefleyen Yasak, kısa sürede bu kararını gerçekleştirdi. İlçede açtığı tuhafiye dükkanında mahalledeki kadınların hazırladığı el emeği ürünleri satan Yasak, onların da gelir elde etmesini sağladı.

Engeline rağmen hayata sıkı sıkı bağlanması nedeniyle esnaf komşuları ve mahalle sakinleri tarafından takdir edilen Yasak, hem kadınlara hem de engellilere umut oldu.

Yasak, yaptığı açıklamada, açtığı dükkan sayesinde iş sahibi olduğunu ve hayata sımsıkı bağlandığını söyledi.

"Sabah iş yerimi açınca komşumdan duyduğum bir sıcak `günaydın`, bütün sıkıntılarımı bitiriyor." diyen Yasak, şunları kaydetti: "20 yaşıma kadar rahat yürüyebiliyordum hatta futbol da oynadım ama sonra bastonla yürümeye başladım. Yavaş yavaş ayaklarımdaki kaslar gücü kaybedince 2 yıl önce akülü sandalyeye bağlı kaldım. Tuhafiye üzerine açtığım iş yerinde mahalleli kadınların el emeği yaptığı lif, tülbent, yazmaları satıp para kazanıyorum. Bu sayede hem mahalleli hem de ben kazanıyorum."

Yasak, bedensel engeline rağmen çalıştığını görenlerin kendisini tebrik ettiğini dile getirerek, gösterilen saygı nedeniyle cesaretinin ve öz güveninin de arttığını vurguladı. Durumuna önceleri çok üzüldüğünü, eve kapanınca moralinin bozulduğunu ve buna bir çare bulmak istediğini aktaran Yasak, bu nedenle ticarete atılmaya karar verdiğini belirtti.

"Engelimi unutmak, halkla iç içe olmak istedim. Bana daha iyi gelir diye ticarete atıldım. İş yerimi açtıktan sonra da, `iyi ki açmışım` diyorum." ifadelerini kullanan Yasak, zamanın güzel bir şekilde geçtiğini, para kazandığını hem de halk ile iç içe olduğu için moral kazandığını anlattı.

Engelinden dolayı devlet tarafından desteklendiğine işaret eden Yasak, engellilere eve kapanmamaları tavsiyesinde bulundu. Cizre Engelsiz Hayat Derneği Başkanı Nurettin Sungur da Yasak`ı dernek olarak desteklediklerini dile getirdi. Kimseden destek olmadan iş yerini açan Yasak`ın tüm engellilere de örnek olduğuna dikkati çeken Sungur, "Bizim için örnek bir kişilik oldu. Engelli bir insanın neler yapabileceğini gösterdi. Biz engelliler evde kalınca sıkılıyoruz, moralimiz bozuluyor ve daha kötü oluyoruz. Böyle iş yeri açmak, farklı aktivitelerle sosyal hayata karışmak engelimizi unutturuyor. Nice sağlam insanlar var sabahtan akşama kadar ömrünü kahve köşelerinde tüketiyor. Bu bakımdan onlara da örnek oluyor." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.