BU BASTONLAR SERVET DEĞERİNDE

BU BASTONLAR SERVET DEĞERİNDE
Zonguldak'ın Devrek ilçesinde 1994 yılında yaşamını yitiren Münteka Çelebi'nin elinden çıkan bastonlara adeta paha biçilemiyor. Devrek ilçesinde kayınvalidesine...
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde 1994 yılında yaşamını yitiren Münteka Çelebi’nin elinden çıkan bastonlara adeta paha biçilemiyor.  

  Devrek ilçesinde kayınvalidesine ait bastonu ustasına tamir ettiremeyince atölye açan Münteka Çelebi, sanat hayatı boyunca ürettiği bastonlara adeta değer biçilemiyor. Devrek Bastonları`nı Türkiye`nin yanı sıra dünyaya duyuran Münteka Çelebi, 1994 yılında kansere yenik düşerek hayatını kaybetti.

  Kentte bastonculuğun geliştirilmesi için birçok usta yetiştiren Münteka Çelebi`nin elinden çıkan bastonlar ise yerli ve yabancı siyaset adamlarına, bürokratlara, devlet başkanlarına hediye edildi. Çelebi’nin açtığı atölyede ise oğlu Rüştü Çelebi de babasının izinden giderek Devrek Bastonu’nu yaşatma çabasını hayatını kaybettiği 2013 yılına kadar sürdürdü.

  Topkapı Sarayı’nda tek eseri olan Münteka Çelebi’ye ait bastonlar ise kurduğu atölyede yaşatılmaya çalışıyor. Osmanlı’dan bu yana yapımına devam eden Devrek Bastonu’nu "Baston, her yerde bastondur. Ancak üzerinde sanat eseri varsa Devrek Bastonudur" diye nitelendiren Münteka Çelebi’ye ait bastonlar kentteki atölyede yerli ve yabancı turistlerin ilgisini görüyor.

 

   ‘Devrek Bastonunun adına yıllarca festivaller düzenleniyor’

  Münteka Çelebi’ye ait atölyede “Kızılcık” ağacına işlediği figürlerle baston yapımına devam eden 34 yıllık baston ustası Çetin Karabaş, oluşturulan koleksiyon ile Münteka Çelebi’nin sanatının yaşatıldığını ifade etti.

  Bastonun dünyaya ün salan hikayesini anlatan Karabaş, şöyle dedi:

  “Merhum Münteka Çelebi ustamın yanında bu işe başladım. Çelebi usta bastonculuğa bir inat uğruna başlamış. Annesinin bir bastonu varmış, kırılmış tamir olması gerekiyormuş. Bir baston ustasına gidiyor, usta ‘bugün gel, yarın gel’ deyince kendisi de kızıyor. O’na inat 1980’li yıllarda bastonculuğa başlıyor. Devrek’te ilk yapılan yılanlı bastondan başlıyor. Bu baston sonra kentin simgesi haline geliyor. Devrek’in tanıtımında dönemin bakanı Veysel Atasoy’un katkılarıyla festivaller başlatıyorlar. Cumhurbaşkanlarına, Başbakanlara kadar büyük devlet adamlarına hediye ediyorlar. Çelebi Usta’nın yaptığı bastonlar dünyada tek. Eşi benzeri bulunmuyor. Maddi değeri çok yüksek, paha biçilmeyecek değerde. Biz bunları satmıyoruz. Çünkü Çelebi Usta bir daha dünyaya gelmez. Ürettiği bastonları çok araştırdık, bulduğumuz bastonlar da oldu. Geri almak istedik maalesef müşterilerden geri alamadık. Tabi vermek istemezler, böyle ustalar bir daha geri gelmez. O yüzden Çelebi Usta’nın koleksiyonuna yenilerine eklemek istiyoruz. Geri satmak isteyenler olursa eklemek isteriz. Elimizdeki en değerli bastonlarla değişim de yapabiliriz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.